środa, 26 września 2012

Risotto ze szpinakiem i kozim serem



Uwielbiam szpinak, jestem jego wielką fanką. Na niezbyt ciężki obiad postanowiłam więc skorzystać z przepisu Jamiego Olivera z jego książki „Gotuj z Oliverem” i przygotować to smaczne danie, chociaż nie zawsze słuchałam się mistrza, bo np. do bazy do risotto nie dodałam łodyg selera.



Składniki (na 8 porcji)

-na risotto bazę:

·         1 litr bulionu warzywnego lub drobiowego
·         2 łyżki oliwy
·         1 łyżka masła
·         1 duża cebula, obrana i drobno posiekana
·         4-5 łodyg selera naciowego, przyciętych i drobno posiekanych (ja nie dałam)
·         600g ryżu do risotto
·         250 ml wermutu lub wytrawnego białego wina

-reszta składników
·         1 ząbek czosnku
·         125g masła
·         Oliwa
·         Gałka muszkatołowa, starta
·         150g szpinaku, umytego i osuszonego (może być mrożony, wtedy potrzeba odpowiednio więcej gram)
·         Sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
·         1-2 garście świeżo startego parmezanu, plus blok do starcia
·         1 cytryyna
·         200g miękkiego sera koziego, pokruszonego
·         Oliwa z pierwszego tłoczenia

1.    Na średnim ogniu rozgrzej głęboki rondel, wrzuć do niego łyżkę masła i wlej ok.2 łyżki oliwy, dodaj czosnek i sporą szczyptę startej gałki muszkatołowej. Kiedy masło się rozpuści, dodaj szpinak. Duś przez 5 minut cały czas mieszając, a najlepiej poruszając rondlem. Gdy liście szpinaku wypuszczą sok, ściemnieją i nabiorą aromatu, zmiksuj je blenderem lub drobno posiekaj, a nastepnie porządnie przypraw solą i pieprzem, by nie były mdłe

2.    Przygotuj risotto bazę. W tym celu rozgrzej w głębokiej patelni lub rondlu oliwę i masło, dodaj cebulę oraz seler i duś na małym ogniu do miękkości. Warzywa nie powinny się przyrumienić. Dodaj ryż (może skwierczeć i pryskać, więc lepiej uważaj) i zwiększ płomień palnika. Cały czas mieszaj, by warzywa i ryż nie przywarły do dna. Po chwili zdecydowanym ruchem wlej wermut lub wino i nie przestając mieszać czekaj, aż alkohol wyparuje. A ryż wchłonie piękny aromat. Zmniejsz płomień palnika, by ryż nie gotował się zbyt szybko, bo wtedy ziarna będą kleiste, a w środku twarde (nie gotuj go też na zbyt małym ogniu, bo uzyskasz pudding ryżowy) Do ryżu partiami (np. po 1 chochli) dodawaj bulion, czekaj aż ryż wchłonie płyn i wtedy dodaj kolejną partię. Może nie będziesz potrzebować całego bulionu. Ziarna mają być al dente, czyli miękkie, kremowe, nasiąknięte wywarem, ale nie rozgotowane. Konsystencja risotta nie powinna być zbyt gęsta.

3.  Wyłącz palnik, do ryżu dodaj szpinak, resztę masła i starty parmezan Wlej sok z ½ cytryny, wymieszaj, spróbuj i ewentualnie przypraw do smaku.  Przykryj rondel i daj risottu chwilę odpocząć. 

4.  Dodaj połowę sera koziego i starannie wymieszaj, by jednolicie połączył się z ryżem. Rozłóż risotto do głębokich talerzy. Posyp resztą sera, zetrzyj skórkę z cytryny i skrop oliwą z pierwszego tłoczenia. Obok postaw tarkę i blok parmezanu, by można było zetrzeć dodatkowo ser według uznania





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz